cementer تبدیل فرهنگ مهمان گردشگری

cementer: تبدیل فرهنگ مهمان گردشگری صنایع دستی میراث فرهنگی میراث فرهنگی نشست خبری

گت بلاگز اخبار اجتماعی پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

براساس برآوردهای محققان کشور در صورت وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگای آن بین 6.9 تا 7.1 ریشتر خواهد بود و این زلزله تخریب 500 هزار واحد مسکونی و ک

پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

پیس بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

عبارات مهم : ایران

براساس برآوردهای محققان کشور در صورت وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگای آن بین 6.9 تا 7.1 ریشتر خواهد بود و این زلزله تخریب 500 هزار واحد مسکونی و کشته شدن 250 هزار نفر را در پی خواهد داشت.

دکتر نعمت حسنی رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا گفت: از دست رفتن جان حتی یک نفر در حوادثی چون زلزله جهت ما بسیار مهم است ولی واقعیتی که باید در مدیریت زلزله در نظر گرفته شود این است که در مدیریت بحران بر اساس سناریوهایی که نوشته می شود برآورد خواهد شد که چه تعداد واحد مسکونی به طور کامل تخریب می شوند، چه تعداد واحد مسکونی خراب خواهد شد، چه تعداد جان خود را از دست خواهند داد و یا چه تعداد مجرح و بی خانمان می شوند.

پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

وی با بیان اینکه اعداد به دست آمده از این برآوردها جهت ایجاد آمادگی در برابر زلزلزله قابل استفاده هست، یادآور شد: بر اساس همین سناریوها، آینده نگری ما این است که اگر در پایتخت کشور عزیزمان ایران زلزله ای رخ دهد بزرگای آن بین 6.9 تا 7.1 ریشتر است و شتابی که در مناطق متفاوت پایتخت کشور عزیزمان ایران ایجاد می کند به 6 دهم شتاب ثقل یا 600 سانتی متر بر مجذور ثانیه می رسد.

حسنی با تاکید بر اینکه در زلزله پایتخت کشور عزیزمان ایران برآورد می شود حدود 500 هزار واحد مسکونی تخریب خواهند شد، ادامه داد: در سال 2000 محققان ژاپنی برآورد کردند در این زلزله 380 تا 400 هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد ولی در مطالعات دیگری که ما در این زمینه انجام دادیم میزان تلفات 250 هزار نفر برآورد شد به این معنا که در یک زلزله ای به بزرگای 6.9 انتظار داریم 250 هزار نفر کشته شوند.

براساس برآوردهای محققان کشور در صورت وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگای آن بین 6.9 تا 7.1 ریشتر خواهد بود و این زلزله تخریب 500 هزار واحد مسکونی و ک

حسنی اضافه کرد: از این رو در مدیریت بحران تاکید بر کم کردن میزان خرابی های ناشی از زلزله است.

تشریح اوضاع لرزه خیزی ایران

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در کشور عزیزمان ایران 3 منطقه کوهستانی “زاگرس”، “البرز” و “کپه داغ” وجود دارد، توضیح داد: منطقه زاگرس سلسله مشمول بر جبال زاگرس است که از جنوب شرقی شروع و به شمال غربی کشیده می شود. سلسله کوه های البرز نیز دارای جهت شرقی- غربی است و در مرکز و بیابان های کشور نیز مجموع کوه های کپه داغ است که آتشفشان “تفتان” شاخص ترین کوه موجود در این منطقه به شمار می رود.

این محقق زلزله با تاکید بر اینکه اکثر زمین لرزه های کشور در این 3 منطقه رخ می دهد، ادامه داد: از این رو از نظر تکنوتیکی، در منطقه “زاگرس”، کشور عزیزمان ایران بر روی صفحه اروپا و آسیا واقع شده است است و صفحه آفریقا که عربستان نیز بر روی آن واقع شده است هست، در هر سال 2 سانتی متر و نیم بر خلاف جهت عقربه ساعت می چرخد و به صفحه اروپا و آسیا فشار وارد می کند که این امر موجب تشکیل کوه های زاگرس شده است است ضمن آنکه منطقه ما تحت همین فشار است.

پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

حسنی با بیان اینکه به نظر می رسد زلزله 21 آبان ماه کرمانشاه نیز در مرز همین صفحات ایجاد شده است هست، خاطرنشان کرد: بزرگای این زلزله 7.3 ریشتر و از نوع زلزله های “داخل خاکی” و یکی از نیرومند ترین زلزله ها به شمار می رود.

به گفته وی زلزله هایی به این اندازه در کشور عزیزمان ایران در “منجیل” به ثبت رسیده ضمن آنکه زلزله کوبه ژاپن نیز به بزرگای 7.3 ریشتر بوده است.

براساس برآوردهای محققان کشور در صورت وقوع زلزله در پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگای آن بین 6.9 تا 7.1 ریشتر خواهد بود و این زلزله تخریب 500 هزار واحد مسکونی و ک

حسنی با تاکید بر اینکه معمولا زلزله ها بیش از 7.5 ریشتر زلزله های داخل اقیانوس هست، اظهار کرد: زلزله 9 ریشتر ژاپن زلزله ای بوده که در داخل اقیانوس رخ داده است که به آن سونامی گفته می شود و زلزله درون خاکی با بزرگای 7.3 ریشتر به معنای انفجار حدود 700 بمب اتمی هیروشیما در عمق 23 کیلومتر زمین است.

وی با بیان اینکه زلزله کرمانشاه یکی از نیرومند ترین زلزله هایی است که کشور عزیزمان ایران تجربه کرده هست، اضافه کرد: علاوه بر آن شتابی که ایستگاه هایی که از سوی دستگاه های شتاب نگار کشور به ثبت رسانده اند در حدود 682 سانتی متر بر مجذور ثانبه بوده است به این معنی که اگر شتاب ثقل که 980 سانتی متر بر مجذور ثانیه است این شتاب معادل 70 درصد شتاب ثقل زمین بوده باشد.

پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران با 250 هزار کشته

حسنی با بیان اینکه شتاب زلزله کرمانشاه بسیار زیاد بوده هست، افزود: در برآوردهای ما شتاب زلزله 6دهم G (600 سانتی متر بر مجذور ثانیه)است و هنگامی که میزان خرابی های روستاها و شهرستان سرپل ذهاب را با این مقیاس شتاب ارزیابی می کنیم مشاهده می شود که هر چند که از دست دادن جان انسان ها بسیار باعث تاسف است و منزل های زیادی تخریب شد ولی انتظار می رفت میزان خسارات از این هم زیاد باشد.

تلاش جهت تولید منزل های پیش ساخته

این محقق با اشاره به نحوه اسکان زلزله زده ها در کشور ژاپن، گفت: این منزل ها گنبدی شکل ساخته می شوند و در زلزله اخیر کرمانشاه تلاش شد تا این منزل ها به کشور وارد شود.

حسنی با تاکید بر اینکه از وقت خرید تا ارسال آن به کشور به یک ماه وقت نیاز هست، ادامه داد: شرکت مدیریت بحران در تلاش است که این منزل ها به کشور عزیزمان ایران وارد شود ولی ما در تلاش هستیم تا در این زمینه تحقیقاتی اجرایی شود. به گونه ای که از این منزل ها دیدار شود و مراکز تحقیقات کشور عزیزمان ایران آن را در کشور تولید کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از شروع مذاکرات کشور عزیزمان ایران و ژاپن در این زمینه خبر داد و گفت: در تلاش هستیم تا با شرکت تولید کننده این منزل ها مذاکراتی انجام دهیم.

وی عالی ترین روش تولید این منزل ها را تولید آن در داخل کشور دانست و اضافه کرد: محققان ایرانی در ساخت این نوع سازه ها توانمند هستند و ما با دریافت لاینس، می توانیم اقدام به تولید آن در داخل کشور کنیم.

شایعات انتشار یافته در فضای مجازی

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تصویر های انتشار یافته در اینترنت در خصوص میزان تخریب مسکن مهر، با تاکید بر اینکه اسکلت این سازه ها در این شتاب پابرجا مانده اند، توضیح داد: یک سوم هزینه های ساخت یک ساختمان مربوط به اسکلت و دو سوم دیگر هزینه ها مربوط به نازک کاری(نما، سنگ، سرامیک) است و بررسی ها نشان می دهد که مسکن مهر اسکلت خوبی دارد و مسئله مهم در نازک کاری است.

حسنی با بیان اینکه در اکثر مسکن مهر به علت کمبود اعتبارات دارای نمای رنگ هست، خاطرنشان کرد: مسئله این سازه ها در خوب اجرا نشدن نما است که این امر به سیاست های ما بر می گردد که یک پیمانکار را مجبور می کنیم تا با کم کردن هزینه ها پروژه را اجرا کند و آن پیمانکار هم با مصالح ارزان ادامه فعالیت می دهد.

این محقق با تاکید بر اینکه اسکلت برجای مانده از مسکن مهر از یک زلزله بسیار نیرومند باقی مانده هست، گفت: تصاویری که در سایت های رسمی از مسکن مهم سرپل ذهاب انتشار یافته نشان داد که این سازه ها از نظر نما ضعیف بوده است.

وی یادآور شد: زلزله کرمانشاه بسیار شدید بوده ولی بررسی آمارها نشان می دهد میزان خرابی ها و کشته شده است ها از آن چیزی که انتظار می رفت کمتر بوده است.

مدیریت بحران

حسنی با اشاره به اوضاع امداد و نجات در رخدادهای لرزه ای اظهار کرد: معمولا بعد از زلزله هایی که در زمستان رخ می دهد اسکان مسئله تر است و این اوضاع در همه جای دنیا یکسان است ولی تجربه جهانی نشان می دهد که در مواقع زمین لرزه همسایگان و مردم همان منطقه ناجی یکدیگر می شوند.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه کمک های به میل خود به زلزله زدگان باید دارای تشکیلات خاصی باشد، ادامه داد: در غیر اینصورت بردن کمک های به میل خود به منطقه از سوی هر فرد منجر به سردرگمی و توزیع نامتوازن کمک ها به نیازمندان خواهد شد.

رییس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: کمک هایی که تاکنون به مناطق زلزله زده صورت گرفته با اشل های جهانی برابری می کند.

انتظار رخدد 2 زلزله در منطقه زاگرس

حسنی با تاکید براینکه زلزله های کمتر از پنج ریشتر در کشور به طور متناسب در حال رخ دادن هست، گفت: زلزله بیش از 5.5 دارای قدرت زیادی است به گونه ای که قدرت زلزله 6.5 33 برابر قدرت زلزله 5.5 ریشتر است و قدرت زلزله 7.5 ریشتر 33 برابر زلزله 6.5 ریشتر است از این رو زلزله های زیاد از 5.5 معمولا با تلفات همراه هستند.

وی اضافه کرد: تجربه نشان داده است که هر 12 تا 14 سال یک زلزله بزرگ در کشور عزیزمان ایران رخ داده است که نمونه آن زلزله بم است ولی آمارهای اخیر نشان می دهد که از تلفات 35 هزار تا 40 هزار نفر زلزله های منجیل و طبس خبری نیست؛ چون در مسکن روستایی تاحدودی مقاوم سازی شده است است و در سازه ها نیز از آجر و اسکلت و بتن استفاده شد و این امر موجب شد تا میزان تلفات کم کردن یابد.

این محقق با تاکید بر اینکه ما هر دو تا 3 سال در این مناطق باید منتظر زلزله های بزرگ باشیم ادامه داد: مراکز تحقیقات کشور نیز اطلاعات زیادی در این زمینه منتشر می کنند.

وی در خصوص زلزله های زیاد ثبت شده است در سال های اخیر خاطرنشان کرد: هرچه رخدادهای لرزه ای زیاد صورت گیرد بهتر است چون قدرت زمین لرزه کم کردن خواهد یافت.

حسنی در پاسخ به این پرسش که آیا زلزله کرمانشاه امکان جنبش سایر گسل ها در این پهنه را خواهد داشت یا خیر توضیح داد: این امکان وجود دارد که تحرک یک گسل موجب جنبش دو گسل دیگر شود.

واژه های کلیدی: ایران | ریشتر | زلزله | ایرانی | کرمانشاه | میزان خرابی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog